Autor programu dr Szymon Grzelak

dr Szymon Grzelak

Szymon Grzelak – doktor psychologii, od 1998 roku Wiceprezes Zarządu Fundacji Homo Homini im. K. de Foucauld, założyciel i Prezes Zarządu Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej (2012).

Ukończył psychologię (1992) i doktoryzował się (2005) na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1990-1991 był stypendystą Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Od ponad 20 lat zajmuje się zagadnieniami wychowania i profilaktyki problemów dzieci i młodzieży. W latach 1994-2007, jako Ogólnopolski Koordynator Programu „PiON” (Płciowość i Odpowiedzialność nastolatków) kierował przeszkoleniem ponad 1000 polskich i 200 ukraińskich nauczycieli programu. W latach 1997-2002 oraz 2006-2007 był wykładowcą na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego specjalizującym się w zagadnieniach profilaktyki problemów młodzieży.

Jest autorem modelu profilaktyki zintegrowanej, a także autorem i realizatorem programów profilaktycznych (np. „Archipelag Skarbów”).

Prowadzi warsztaty dla rodziców i nauczycieli, a także konsultacje indywidualne. Autor popularnego poradnika dla rodziców Dziki ojciec. Jak wykorzystać moc inicjacji w wychowaniu. (wyd. „W drodze”, Poznań 2009).

Od strony naukowej od 1992 roku zajmuje się badaniami naukowymi z zakresu profilaktyki młodzieżowej, a szczególnie uwarunkowań jej skuteczności (patrz książka: Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych młodzieży. Aktualny stan badań na świecie i w Polsce (wyd. II rozszerzone, Rubikon, Kraków 2009).

W latach 2002-2004 kierował międzynarodowym projektem badań ewaluacyjnych nad programem TeenSTAR (PiON) prowadzonych w USA, Chile, Ugandzie i w Polsce.

Był inicjatorem wielu ogólnopolskich konferencji dotyczących spraw wychowania i profilaktyki. M.in. z jego inicjatywy w kwietniu 2006 roku odbyła się Konferencja Senacka pt. „Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych młodzieży”, na której specjaliści z USA i z Polski pokazywali naukowe dowody, że zachęcanie młodzieży do wstrzemięźliwości seksualnej a dorosłych do wierności jest najskuteczniejszym kierunkiem profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową i innych problemów w obszarze seksualności.

Wielokrotnie służył jako ekspert z dziedziny profilaktyki i wychowania instytucjom podległym pod MEN i MZ, a także miastom i gminom, dla których wraz z zespołem opracowuje diagnozy problemów i potencjału młodzieży.

Jest żonaty od lat 19. Ma cztery córki.

Powrót na stronę główną.


Nasza strona, jak kaźda inna, korzysta z plików COOKIE.
Wykorzystujemy je głównie do tworzenia statystyk oglądalności strony.
Korzystając z tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików COOKIE.